Czym jest Aikido?
Co tak naprawdę kryje się pod tą nazwą?

Aikido należy do grupy pięciu tradycyjnych sportów walki (judo, kendo, kyudo, karatedo , aikido) uprawianych w Japonii na masową skalę. Jest to współczesny system ćwiczeń oparty na starych szkołach walki wręcz, miecza i włóczni, który opracował mistrz Morihei UESHIBA (1883-1969).

W 1942 roku system Ueshiby otrzymał nazwą aikido. Dopiero po wojnie aikido przybiera formę ruchu masowego oraz uzyskuje swoje ramy organizacyjne w postaci zarejestrowanej w Japonii fundacji o nazwie AIKIKAI. "Fundacja Aikikai" istnieje do chwili obecnej, ma swoją siedzibę w Tokio i na jej czele stoi wnuk twórcy aikido Pan Moriteru UESHIBA.

Na czym polega trening Aikido?
Czym Aikido różni się od innych sztuk walki?

Tradycyjne Aikido nastawione jest przede wszystkim na samoobronę. Technik Aikido nie da się wykorzystać do ataku. Aikido nie posiada elementów współzawodnictwa, a kolejne stopnie zdobywa się poprzez demonstrację zrozumienia podstawowych ćwiczeń i technik, których wymagania i poziom trudności rosną wraz ze stopniem, nie zaś przez pobicie przeciwnika. Posługując się technikami przeciw realistycznemu atakowi, wykorzystujemy siłę przeciwnika i dążymy do skierowaniu jej spowrotem w kierunku atakującego, dążąc do rozwiązania konfliktu w sposób efektywny lecz nie destrukcyjny.

W Aikido ćwiczymy techniki przeciw rozmaitym atakom takim jak kopnięcia, uderzenia, pchnięcia, jedno lub dwuręczne uchwyty z przodu lub tyłu, duszenia, atak wielu napastników i ataki bronią. Stosowane techniki mogą zakończyć się dźwignią na staw, unieruchomieniem lub w sposób dynamiczny, gdzie atakujący jest rzucany w przód lub tył po macie lub w powietrze, co kończy spektakularny upadek.

Aikido łączy rozwiązania będące jednocześnie bardzo proste, acz kompleksowe. Nauka Aikido może być dużym wyzwaniem, jest jednocześnie bardzo satysfakcjonująca.

Czy Aikido jest dobre do samoobrony?
Jak bardzo Nam w tym pomoże?

Aikido jest wręcz idealną sztuką walki dla dzieci i młodzieży. Zastosowanie różnego rodzaju dźwigni i unieruchomień pozwala obezwładnić przeciwnika bez wyrządzania mu krzywdy. Aikido jest także efektywną w samoobronie sztuką walki dla osób dorosłych, nie tylko dlatego, że uczy nas jak obronić się przed rozmaitymi atakami, ale jest treningiem stanu naszego umysłu i kondycji psychicznej. Pozytywny stan umysłu wpływa na sposób poruszania się w otaczającym nas świecie oraz na sposób, w jaki inni nas odbierają.

Zdolność utrzymania naszego fizycznego centrum i mentalnego spokoju pomaga nam radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz w rozwiązywaniu konfliktów w rozmaitych sytuacjach – w dojo, na ulicy, w szkole, na spotkaniu biznesowym lub w domu.

Większość sztuk walki pomaga nam rozwijać fizyczne aspekty, jak równowaga, timing, reakcje i odruchy. Jednym z celów systematycznego treningu jest zamiana tych rzeczy ze świadomych procesów na automatyczny odruch. Aikido również pomaga nam rozwijać ducha, poczucie powodzenia, świadomość i współczucie.